Tarihçemiz

(1950) Penti’nin müziğini ilk kez Mois ve Yasef Kariyo kardeşler tarafından çorap üretimi üzerine kurulan iki ayrı şirketin tek çatı altında birleştirmesi ile duymaya başladık.

(1970) Öncelikle Öğretmen Çorap adını alan markamız, İstanbul Bayrampaşa’da kurulan ilk üretim tesisimizle birlikte ritmini güçlendirmeye devam etti.

(1980’ler) Pazarların geliştiği ve ihtiyaçların arttığı dönemde ailenin ikinci kuşak temsilcisi Sami Kariyo’nun yönetime geçmesi ile müziğimizin ritmi iyice yükseldi. Markamız, ürünlerin çeşitlendirilmesi ile tüm kadınlara hitap eden bir vizyon kazandı.

(1984)  Markamız “Penti” adını aldı!

(1991)  Ürün çeşitliliği hedefimiz doğrultusunda Lyrca’yı ilk defa başarılı bir şekilde ince kadın çorabında kullanarak “Fit15” külotlu çorabını ürettik. Ürün yelpazemize çocuk çorabı, erkek çorabı, ev giyimi, iç giyim, bikini, mayo, plaj giyimi de ekleyerek, üretim ve perakende alanındaki faaliyetlerimizi sürdürmeye ve büyümeye devam ettik.

(1994) Çorlu’da çorap üretiminde uluslararası standartlarda üretim yapabilen son teknoloji ile donatılmış Çorap Fabrikası’nı kurduk. Fabrikamızda bugün yılda 86 milyon çift çorap üretiyoruz.     

(1995) Kadınları olduğundan daha ince gösteren ilk fonksiyonel çorabı ürettik.

(1999) Mağazacılığa ilk adımımızı attık ve İstanbul’daki ilk mağazamızı açtık.

(2006) Hızla büyüyen ve gelişen markamız Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında yer aldı. Markamızın bilinirliği artarken çorap sektöründe ilk kez ünlü kişileri reklamlarımızda marka yüzü olarak kullanmaya başladık.

(2007) Yenilikleri takip eden yapımız ile dijitalleşen dünyada varlığımızı sürdürmek için internet mağazamızı açtık. (penti.com)

(2009) Türkiye’nin ikinci 500 büyük kuruluşu arasında 106. olarak yerimizi aldık.

(2011) Kadınlara yönelik sosyal sorumluluk projelerimizle ödüllendirildik. 

Bütün bu başarılarımız ve gelişme hızımız yabancı yatırımcıların da dikkatini çekti.  2012 yılında, dünyanın en büyük yatırım fonlarından Carlyle Group ile yaptığımız ortaklık, global bir Türk markası yaratma hedefimizi daha da perçinledi.

(2013) Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer aldık. Logomuzu ve kurumsal rengimizi yeniledik.

(2014) TURQUALITY belgesini kazanarak Türkiye’den sonra yurt dışında da tanıtım ve markalaşma yolunda önemli bir adım attık.

(2015) Saha ve yönetim modellerini birleştirdik. Verimliliği arttırmak için Özel Üretim Yönetim Sistemi’ni (Toplam Üretken Yönetim) geliştirdik.

(2016) Toplam Üretken Yönetim Sistemi ile Inovalig ödülü aldık.

Mağaza ile müşteriler arasında direkt hat kurabilmek için 3C ve I-COM uygulayarak sistem mimarisi geliştirdik. 

Dijitalleşme sürecini geliştirdik. E- ticaret en iyi mağaza haline geldi, sosyal medya hesaplarımızda büyüme yaşadık.

Doğrudan Pazarlama ve Felis tarafından en iyi teknoloji kullanımı alanında ödüllendirildik.

(2017) 7. MIXX Awards – Snap Vitrini – Dijital Ödül’ünü aldık.

(2018) Penti’nin ilk Young Corner Lansmanı’nı yaptık.

Romanya e-ticaret sayfasının "www.penti.com.ro " lansmanını gerçekleştirdik.

(2019) PERYÖN İnsana Saygı Ödüllerinde, İşveren Markası Yönetimi ve Bağlılık kategorisinde, İnsan Kaynakları İşveren Markası Ritmik ile birincilik ödülünü aldık.

(2020) Ofis, mağaza ve fabrika çalışanlarının kendi yaptıkları değerlendirme sonucunda, 2020 yılının En İyi İşverenleri Ödülü’ne (Great Place to Work) sahip olduk. 

Bunun yanı sıra, 2020 Stevie Awards for Great Employers’ta  Most Valuable Employer kategorisinde korona salgını döneminde çalışanların güvenliği, sağlığı, eğitimleri ve evde geçirdikleri zamanın kalitesi için şeffaf bir biçimde yapılan çalışmaları için bronz ödülün sahibi oldu.

2020 Peryön İnsana Değer Ödülleri, pandemi gibi zorlu şartlarda değer yaratmayı hedefleyen Zor Zamanlarda Değer Yaratan Uygulamalar kategorisinde bu yıl 22 şirketin katılımı ile en yoğun başvuru olan grupta Penti, en iyi 3 şirketten biri seçildi.

72. yılına yaklaşan yolculuğumuz sonucunda bugün geldiğimiz noktada, tecrübelerimizi günümüzle harmanlayarak yenilikçi ve yaratıcı yapımızla fark yaratan çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.

İletişim formu

Demo Talep formu

Konu